petak, 19 oktobar 2018 20:20

Okrugli sto u Vranju o trgovini ljudima: Problem koji se tiče svih nas

Napisao/la
Ocenite ovaj članak
(0 glasova)

Okruglim stolom u zgradi Načelstva u Vranju, kome su prisustvovali predstavnici đačkih parlamenata srednjih škola na teritoriji grada i volonteri Crvenog krsta Vranje, obeležen je Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima.

Organizator okruglog stola je Lokalna mreža za borbu protiv trgovine ljudima Grada Vranja, a pored diskusije i upoznavanja prisutnih sa ovim globalnim problemom, kao i "stereotipima o trafikingu", Udruženje građana i građanki "Atina" iz Beograda doniralo je kino-projektor i platno volonterima Crvenog krsta u Vranju.

Beba Kanački, predsednica i portparolka Lokalne mreže, naglašava je da je zadovoljna velikim brojem srednjoškolaca koji su prisustvovali edukaciji i razgovoru o problemu trgovine ljudima.

"Okupili smo se da bismo pre svega razgovarali o stereotipima, odnosno pojmovima koji su vezani za trafiking a koje ne razumemo najbolje. Drugi deo našeg okupljana je i proslava dobijanja pokretnog kino-projektora i platna za volontere Crvenog krsta. Donator je Udruženje građana i građanki 'Atina' iz Beograda koje je partner i Lokalne mreže i svih predstavnika institucija koje je čine", istakla je Kanački.

Za naredni period predviđeno je pet radionica u Migrantskom centru u Vranju, u periodu od 22. oktobra do 16. novembra, dok će u srednjim školama biti organizovane prezentacije na ovu temu.

 

Sva deca će, kako je objasnila Kanački, moći da čuju šta je opasnost za njih u današnjem modernom društvu, šta im može biti problem kada se prijave na bilo koju društvenu mrežu i da se informišu o potencijalnim problemima i situacijama sa kojima sa mogu susresti u realnom životu.

"Videli smo da ni škole, kao i šira blizina oko njih nisu više tako bezbedne. Dovoljan je samo jedan da postane žrtva trgovine ljudima, što je mnogo, i mi se borimo za tog jednog, jedinog čoveka. To je zločin bez presedana koji ugožava sva elementarna ljudska prava i moramo da napravimo čvrst front sa svim organizacijama u društvu kako bi se izborili sa problemom", naglašava Kanački.

Predstavnica Udruženja građana i građanki "Atina", Andrijana Radojčić, napominje da žrtva trgovine ljudima "može zaista biti svako", dok statistka pokazuje da su to uglavnom žene i devojčice koje dolaze iz kategorija ranjivih populacija našeg društva, prvenstveno grupacije koje nemaju pun kapacitet razvijenih prava i koje se nalaze na margini društva.

"Pored prevencije potrebno je dalje raditi i na zaštiti žrtava trgovine ljudima, njihovoj identifikaciji, pogotovo u kontekstu izbegličke i migrantske populacije koja je dodatno izložena rizičnim faktorima ove pojave", kaže Radojčić.

Ona je istakla da joj je drago da vidi veliki broj mladih ljudi koji aktivno učestvuju u diskusiji i žele da nauče više o trgovini ljudima, a prvenstveno jer vidi "inicijativu koja postoji i koja se razvija".

"Razlog zašto smo u Vranju jeste zato što je ova mreža jedan od primera, ne samo za Srbiju već i širu okolinu, kako se radi na lokalnom nivou i bori protiv trgovine ljudima, prevencijom prvenstveno, a zatim i direktnom pomoći i asistencijom", ističe Radojčić.

Sva deca će, kako je objasnila Kanački, moći da čuju šta je opasnost za njih u današnjem modernom društvu, šta im može biti problem kada se prijave na bilo koju društvenu mrežu i da se informišu o potencijalnim problemima i situacijama sa kojima sa mogu susresti u realnom životu.

"Videli smo da ni škole, kao i šira blizina oko njih nisu više tako bezbedne. Dovoljan je samo jedan da postane žrtva trgovine ljudima, što je mnogo, i mi se borimo za tog jednog, jedinog čoveka. To je zločin bez presedana koji ugožava sva elementarna ljudska prava i moramo da napravimo čvrst front sa svim organizacijama u društvu kako bi se izborili sa problemom", naglašava Kanački.

Predstavnica Udruženja građana i građanki "Atina", Andrijana Radojčić, napominje da žrtva trgovine ljudima "može zaista biti svako", dok statistka pokazuje da su to uglavnom žene i devojčice koje dolaze iz kategorija ranjivih populacija našeg društva, prvenstveno grupacije koje nemaju pun kapacitet razvijenih prava i koje se nalaze na margini društva.

"Pored prevencije potrebno je dalje raditi i na zaštiti žrtava trgovine ljudima, njihovoj identifikaciji, pogotovo u kontekstu izbegličke i migrantske populacije koja je dodatno izložena rizičnim faktorima ove pojave", kaže Radojčić.

Ona je istakla da joj je drago da vidi veliki broj mladih ljudi koji aktivno učestvuju u diskusiji i žele da nauče više o trgovini ljudima, a prvenstveno jer vidi "inicijativu koja postoji i koja se razvija".

"Razlog zašto smo u Vranju jeste zato što je ova mreža jedan od primera, ne samo za Srbiju već i širu okolinu, kako se radi na lokalnom nivou i bori protiv trgovine ljudima, prevencijom prvenstveno, a zatim i direktnom pomoći i asistencijom", ističe Radojčić.

 

Melanija Stoilković, predstavnica Gimnazije "Bora Stanković" i volonterka Crvenog krsta, smatra da su ovakvi skupovi potrebni, pre svega mladim ljudima jer je "tema škakljiva, trgovina ljudima je zastupljena u svim gradovima, ne samo u Vranju i Srbiji, pa je zato veoma bitno da se ljudi informišu na ovu temu".

"Svi misle da se to neće desiti baš njima, ali se nažalost dešava svima", smatra ona.

Milica Gogić iz vranjske Medicinske škole kaže da je najpre želi da se upozna sa svim oblicima trgovine ljudima, pogotovo kada su u pitanju žene, jer je, kako objašnjava, povećana trgovina koja je u vezi sa seksualnom eksploatacijom, kao i da treba da se stalno razgovara o merama kako bi se ta eksploatacija smanjila.

Inspektorka rada u Ministarstvu rada, Dušica Stošić, naglasila je da postoje stalni kontakti sa ministarstvom i da će sve informacije i teme o kojima će se diskutovati na okruglom stolu preneti svima, najpre mladima i radno sposobnom stanovništvu.

"Ovo je problem koji se tiče svih nas. Mi u ministarstvu posebnu pažnju posvećujemo radnoj eksploataciji", ističe inspektorka Stošić.

Romski centar za demokratiju deklaracijom o borbi protiv trgovine ljudima

 

Romski centar za demokratiju (RCD) je u okviru projekta STOP izradio letak sa Deklaracijom o borbi protiv svih oblika trgovine ljudima, koja će biti usvojena u Skupštini grada Vranja u narednih nekoliko nedelja.

Kako se navodi u Deklaraciji, RCD "u potpunosti podržava napore Republike Srbije u punoj implementaciji Konvencije Saveta Evrope o borbi protiv trgovine ljudima, Konvencije Ujedinjenih nacija protiv transnacionalnog organizovanog kriminala i pratećeg Protokola za sprečavanje, suzbijanje i kažnjavanje trgovine ljudima, posebno ženama i decom, te domaćih zakonskih propisa, kao okvira za suzbijanje trgovine ljudima".

"Uložićemo dodatne napore da se prepoznaju žrtve trgovine ljudima i da im se pruži neophodna pomoć, naročito uzimajući u obzir činjenicu da većina identifikovanih žrtava potiče iz već višestruko marginalizovanih grupa", navodi se između ostalog u Deklaraciji o borbi protiv svih oblika trgovine ljudima, Romskog centra za demokratiju.

 

Ovaj tekst urađen je uz podršku Olof Palme International Center. Stavovi izneti u ovom tekstu ne moraju nužno odražavati stavove Olof Palme International Center.

 

Pročitano 1403 puta